TAPETOWANIE 

I. Budowa i podstawowe właściwości tapet  
II. Wybór tapet
III. Zakup tapet i kleju
IV. Narzędzia pomocne przy tapetowaniu
V. Przygotowanie ścian do tapetowania
VI. Przygotowanie tapety
VII. Tapetowanie
VIII. Tapetowanie tapetami o podłożu flizelinowym
IX. Tapetowanie sufitu
X. Tapetowanie ściany za grzejnikami
XI. Przyklejanie borderów (szlaków ozdobnych, fryzów)
XII. Tapetowanie naroży
Informacja

 

TAPETOWANIE 

I. Budowa i podstawowe właściwości tapet

Większość tapet zbudowana jest z dwóch złączonych ze sobą warstw: spodniej i wierzchniej.

Warstwa spodnia, podłoże tapety,  która służy do przyklejenia tapety do ściany może być wykonana z papieru lub z flizeliny.

Tapety o podłożu papierowym wymagają podczas tapetowania naniesienia na podłoże warstwy kleju oraz odczekania określonego czasu przed przyklejeniem ich do ściany. Czas ten potrzebny jest do właściwego namoknięcia tapety.

Tapety o podłożu flizelinowym można kleić wprost, przykładając je do posmarowanej klejem ściany.

Warstwa wierzchnia, która pełni funkcję dekoracyjną tapety, może być wykonana z papieru (mówimy wtedy: „tapeta papierowa"), winylu (mówimy wtedy: „tapeta winylowa"), akrylu czy nawet z tworzyw naturalnych. Warstwa ta jest dekorowana kolorami, nadrukami, tłoczeniami lub w inny sposób.

Prócz wymienionych wyżej oferowane są także tapety papierowe wielowarstwowe z zatopionymi między warstwami cząstkami drewna ( „Rauhfaser", „Woodchip") oraz tapety z włókna szklanego. Oba te rodzaje tapet przeznaczone są do malowania farbami.

Tapety sprzedawane są w rolkach, zazwyczaj o wymiarach: szerokość 53 cm i długość 10,05 m.

Do niektórych tapet oferowane są dopasowane wzorniczo i kolorystycznie szlaki ozdobne (fryzy, bordery).

 

II. Wybór tapet

Wyboru tapet należy dokonać kierując się kilkoma względami:

1. Względy estetyczne

Przy wyborze wzorów i kolorów tapety decydują nasze indywidualne upodobania oraz potrzeba  dostosowania tapet do mebli, zasłon, dywanów i innych elementów wyposażenia pomieszczenia.

2. Rodzaj pomieszczenia

Pomieszczenia suche, takie jak pokoje dzienne, sypialnie czy pokoje dziecięce można tapetować wszystkimi rodzajami tapet a pomieszczenia wilgotne, jak łazienki, kuchnie czy WC zaleca się tapetować zmywalnymi tapetami winylowymi.

Na ściany gładkie można nakładać wszystkie rodzaje tapet, a jeśli jest problem z dokładnym wyrównaniem powierzchni zaleca się stosować tapety wzorzyste o głębokim tłoczeniu.

3. Wpływ wzorów i kolorów tapety na efekty optyczne

Należy wziąć pod uwagę, że wzory i kolory na tapecie wywołują następujące efekty optyczne:

a. Wzory pionowe  na ścianach - pomieszczenie wydaje się wyższe (rys.1)

b. Wzory poziome na ścianach  - pomieszczenie wydaję się niższe (rys.2)

c. Ciemne kolory na suficie - pomieszczenie wydaje się niższe (rys.3)

d. Drobne wzory i jasne kolory na ścianach - pomieszczenie wydaje się większe (rys.4)

e. Duże wzory, mocne kolory i ukośnie biegnące wzory na ścianach - pomieszczenie wydaje się mniejsze (rys.5)

 

            
                      rys.1                                                rys.2                                                rys.3                                     rys.4                                              rys.5

III. Zakup tapet i kleju

Dla określenia ilości potrzebnych rolek tapety należy kierować się wielkością pomieszczenia i wynikającą z niej powierzchnią tapetowania. Podczas obliczaniu powierzchni tapetowania należy do zmierzonej wysokości pomieszczenia dodać 5 cm. Nie należy odliczać powierzchni drzwi i okien. Trzeba pamiętać, że jedna rolka ma długość 10,05 m, a jeden pas (bryt) tapety będzie miał długość równą wysokości pomieszczenia plus 5 cm, stąd przy pomieszczeniu o wysokości n.p. 2,60 m będziemy mogli uzyskać z tej rolki tylko trzy bryty tapety o potrzebnej długości.

Przy tapetach gdzie występuje proste lub przesunięte pasowanie wzoru potrzebna będzie większa ilość rolek niż obliczona w podany wyżej sposób. Do obliczenia potrzebnej ilości rolek można skorzystać z kalkulatora potrzebnej ilości tapet znajdującego się w rozdziale "TAPETY".  Kupując tapetę należy koniecznie zwrócić uwagę żeby wszystkie rolki danego wzoru miały ten sam numer serii (odcień).

Rodzaj i ilość kleju dobieramy do rodzaju i ilości zakupionych tapet kierując się opisem na opakowaniu kleju lub radą sprzedawcy.

 

IV. Narzędzia pomocne przy tapetowaniu

Przed rozpoczęciem tapetowania dobrze jest zaopatrzyć się w pokazane na rys.6 narzędzia


                                    rys.6

  V. Przygotowanie ścian do tapetowania

1. Ściany (i/lub sufit) powinny być gładkie, suche, czyste, trwałe i lekko chłonne.

2. Usunąć ze ścian stare tapety. Stare tapety o podłożu flizelinowym łatwo usuniemy w całości „na sucho" natomiast w przypadku starych tapet o podłożu papierowym trzeba je namoczyć wodą i/lub środkiem do usuwania tapet i usunąć przy pomocy szpachelki.

3. Występujące na powierzchni nierówności i ubytki wyrównać (rys.7) przy pomocy masy szpachlowej a następnie całą powierzchnię wygładzić cienkim papierem ściernym i odkurzyć.

4. Dla wyrównania chłonności i wzmocnienia tapetowanych ścian lub sufitów zagruntować je klejem przygotowanym w sposób podany na jego opakowaniu.

5. Przed przyklejeniem tapet o podłożu flizelinowym, które mają jasne kolory trzeba zadbać o to aby przygotowywana ściana miała także jasny, jednolity kolor. Unikniemy wtedy  prześwitywania kolorów ściany przez tapetę. W tym celu można pomalować ścianę farbą emulsyjną.

6. Przed tapetowaniem wskazane jest usunięcie obudów wyłączników i gniazdek elektrycznych (rys.8) pamiętając o wcześniejszym wyłączeniu ich zasilania elektrycznego oraz listew przypodłogowych. W miarę możliwości zdjąć zamontowane na ścianach grzejniki centralnego ogrzewania.

  

VI. Przygotowanie tapety

Cięcie i smarowanie klejem tapet najlepiej wykonywać na specjalnym stole do tapetowania.

1. Zmierzyć wysokość pomieszczenia, dodać 5 cm i odciąć z rolki tapety pierwszy bryt o tym wymiarze.

2. Jeżeli kładziemy tapetę wymagającą pasowania wzoru, sąsiadujące bryty muszą być do siebie dopasowane. Musimy o tym pamiętać przycinając następne bryty. W celu uniknięcia błędów można w takim przypadku bryty przycinać kolejno, w miarę tapetowania.

3. Na spodnią warstwę przygotowanego brytu nanieść przygotowany wcześniej, zgodnie z instrukcją na opakowaniu klej. Klej nanosić pędzlem ławkowcem rozprowadzając go równomiernie od środka w kierunku brzegów. Trzeba pamiętać o dokładnym naniesieniu kleju na brzegi tapety (rys.9)

4. Po naniesieniu kleju złożyć tapetę klejem do środka w sposób pokazany na rys.10, nie zginając mocno tapety w miejscu złożenia i pozostawić do namoknięcia na czas określony w instrukcji umieszczonej na etykiecie tapety.

Zwrócić uwagę aby czas namakania kolejnych brytów był taki sam.

 

 VII. Tapetowanie

1. W pomieszczeniu, które będziemy tapetować nie może panować zbyt wysoka temperatura.

Pomieszczenie nie może być intensywnie wietrzone, ponieważ  przy zbyt szybkim schnięciu tapety na ścianie może wystąpić jej kurczenie i pojawienie się przerw pomiędzy brytami.

Należy zatem zmniejszyć, lub wyłączyć ogrzewanie a okna i drzwi pozostawić zamknięte.

2. Tapetowanie zaczynamy zawsze od źródła światła, czyli od ścian w miejscu ich styku ze ścianą okienną. Kończymy tapetowanie w miejscu najmniej widocznym, najczęściej za drzwiami wejściowymi do pomieszczenie.

3. Przed przyklejeniem pierwszego brytu narysować przy pomocy pionu pionową linię w odległości 50 cm od miejsca styku tapetowanej ściany ze ścianą okienną (rys.11). Wzdłuż tej linii będziemy przyklejać pierwszy bryt. Z drugiej strony bryt będzie zachodził ok 3 cm na ścianę okienną.

4. Bryt tapety kładziemy z lekkim naddatkiem na sufit (powinien zachodzić trochę na sufit) aby wyrównać ewentualne różnice w wysokości pomieszczenia. Jeżeli mamy pewność, że wysokość pomieszczenia jest dokładnie taka sama w każdym miejscu lub pod sufitem będziemy kłaść fryz (border) lub szeroką listwę dekoracyjną możemy bryty kłaść bez naddatku na sufit.

5. Przed przyklejeniem brytu rozłożyć jego jedną połowę i przykleić do ściany zaczynając od góry pomieszczenia i wygładzając szczotką od środka w kierunku brzegów (rys.12). Następnie rozłożyć drugą połowę brytu i przykleić ją do samego dołu. W ten sam sposób kładziemy kolejne bryty klejąc je „na styk" do poprzednich brytów i pamiętając o dopasowaniu wzoru, jeśli tapeta tego wymaga.

6. Miejsca połączenia brytów docisnąć gumowym wałkiem (rys.13) żeby uczynić połączenia jak najmniej widocznymi. W przypadku wytłaczanych tapet papierowych miejsca styków należy jedynie dociskać ostrożnie czystą ściereczką.

7. Nadmiar kleju w miejscach styku zebrać delikatnie wilgotną gąbką lub ściereczką.

8. Przy przejściu z jednej tapetowanej ściany na drugą wypuścić na drugą ścianę tylko ok. 2-3 cm tapety. Nowy bryt na drugiej ścianie kłaść od rogu pomieszczenia, „na zakładkę" na wypuszczonej części tapety z sąsiedniej ściany.

9. Naddatki tapety na suficie i podłodze obciąć nożyczkami, po zaznaczonej wcześniej tępą stroną ostrza linii, wzdłuż krawędzi ściany i sufitu (rys.14 i 15).

10. W miejscach gdzie znajdują się zakryte tapetą gniazdka i wyłączniki oświetlenia naciąć nożyczkami niewielki krzyż a następnie wyciąć otwór (rys.16) i założyć obudowy.

Należy koniecznie pamiętać, że zasilanie elektryczne gniazdek i wyłączników musi pozostawać wyłączone.

 

VIII. Tapetowanie tapetami o podłożu flizelinowym

Dla tapet o podłożu flizelinowym opisane wyżej zasady tapetowania pozostają aktualne za wyjątkiem pkt. VI.3 i VI.4 - tapet takich nie smarujemy klejem przed przyklejeniem i nie pozostawiamy do namoknięcia. Smarujemy klejem ścianę i przyklejamy do niej przygotowane wcześniej bryty tapety. Jeżeli tapeta nie wymaga dopasowania wzoru można ją przyklejać rozwijając wprost z rolki i odcinając u dołu ściany.

 

IX. Tapetowanie sufitu

Najlepiej, by sufit tapetowały dwie osoby. Jedna osoba przykłada bryt do sufitu i dociska go a druga osoba  przytrzymuje pozostałą, złożoną  część brytu np. przy pomocy szczotki (rys.17).

Tapetowanie zaczynać od rogu pomieszczenia a bryty kłaść prostopadle do ściany okiennej.

 

X. Tapetowanie ściany za grzejnikami

Jeżeli nie możemy zdjąć grzejników centralnego ogrzewania przed tapetowaniem, to zaleca się aby tapetowanie wykonać ze wszystkich stron do głębokości 10-20 cm za grzejnikami używając do dociskania tapety dłuższych, nie powodujących uszkodzenia tapety przedmiotów jak np. owinięty czystą ściereczką szczotka.

 

XI. Przyklejanie borderów (szlaków ozdobnych, fryzów)

Bordery można przyklejać dwoma sposobami, w zależności od tapet, do których są one dopasowane.

1. Tapety gładkie

Bordery można naklejać na tapetę. Spodnia warstwę lekko zwilżyć wodą, nanieść na nią klej do borderów i pozostawić do namoknięcia na czas 2-5 minut. Następnie nakleić na tapetę wzdłuż zaznaczonej wcześniej linii.

2. Tapety o nierównej powierzchni, np. wytłaczane.

W tym przypadku najlepiej przyklejać bordery do ściany a tapety doklejać u góry i u dołu borderów.

 

XII. Tapetowanie naroży

Do łatwego i efektownego wykończenia tapetowanych naroży ścian przy drzwiach i oknach można użyć narożników do tapet pokazanych i opisanych w rozdziale "NAROZNIKI DO TAPET".

 

 Informacja

 Powyższy opis ma jedynie charakter informacyjny. Szczegółowe zasady stosowania poszczególnych produktów określa ich instrukcja użytkowania.

Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za szkody wynikające z wadliwego montażu lub wykorzystania produktów, niezgodnego z instrukcją użytkowania.