Poradnik tapetowania

I.     Jak dokonać wyboru tapety

II.     Ile kupić rolek

III.    Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie

IV.   Jaki klej kupić

V.    Przygotowanie ścian

VI.   Przygotowanie tapety

VII.  Tapetowanie ścian

VIII. Tapetowanie narożników

IX.   Informacja ogólna 

I. Jak dokonać wyboru tapety

Przy wyborze rodzaju, wzoru i koloru tapety będziemy brali pod uwagę kilka względów:

1. Rodzaj pomieszczenia

Do pomieszczeń, w których nie występuje namiar wilgoci (pokój dzienny, sypialnia, przedpokój)    można stosować wszystkie rodzaje tapet natomiast w pomieszczeniach wilgotnych (łazienka, WC,  kuchnia, lepiej jest zastosować zmywalne z wierzchnią warstwą winylową.

2. Względy dekoracyjne

Tutaj będzie decydował nasz osobisty gust oraz to czy będziemy chcieli dopasować tapetę do innych elementów jakie występują w danym pomieszczeniu, takich jak meble, dywany, zasłony czy inne.

3. Zmiana postrzegania pomieszczenia przy różnych wzorach i kolorach położonych na ścianach

W zależności od kolorów i wzorów położonych na ściany pomieszczenia pomieszczenie wydaje się być wyższe lub niższe, większe lub mniejsze niż jest w rzeczywistości.

 

a. Jeśli położymy na ścianach pionowe wzory  to pomieszczenie będzie wydawać się wyższe

 

b. Jeśli położymy na ścianach poziome wzory to pomieszczenie będzie wydawać się niższe

 

c. Jeśli zastosujemy na sufit ciemny kolor to pomieszczenie również będzie wydawać się niższe

 

d. Jeśli na ścianach położymy drobne wzory i jasne kolory to pomieszczenie będzie wydawać się większe

 

e. Jeśli na ścianach położymy duże lub ukośne wzory i mocne kolory to pomieszczenie będzie  wydawać się mniejsze.

4. Łatwość położenia na ścianie

Jeśli planujemy wykonanie prac samodzielnie (najlepiej to robić we dwie osoby), bez pomocy fachowca, mamy w pomieszczeniu mało miejsca na prace przygotowawcze, chcemy wykonać prace w miarę szybko  i przy tym nie „nabałaganić”  sobie w mieszkaniu to zdecydowanie powinniśmy użyć tapet o podłożu flizelinowym. Dla użytku domowego najlepiej będzie zastosować tapety w tzw. „euro-rolkach”, tj. o szerokości ca 0,53 cm i długości ca 10,05 m. długości ca 10,05 m. Dalsze porady dotyczą układania tapet w takich właśnie rolkach.

 

II. Ile kupić rolek

Potrzebna ilość rolek zależy od wielkości pomieszczenia i wynikającej z niej wielkości powierzchni ścian. Przy obliczaniu powierzchni należy do zmierzonej wysokości pomieszczenia dodać jeszcze 5 cm. Nie odliczamy powierzchni drzwi i okien. Ponieważ jedna rolka ma długość 10,05 m, natomiast jeden pas tapety (bryt) musi mieć długość równą wysokości pomieszczenia plus 5 cm, dlatego np. dla pomieszczenia o wysokości 2,60 m z jednej rolki uzyskamy tylko trzy bryty o potrzebnej długości 2,65 m. Jeśli obliczymy ile brytów otrzymamy z jednej rolki i znamy długość ścian (ściany) na której mamy położyć tapetę to wówczas łatwo obliczymy potrzebną ilość rolek.

Powyższe obliczenia dotyczą tapet o dowolnym pasowaniu brytów, tj. gładkich lub ze wzorem gdzie nie musimy dopasowywać do siebie kolejnych brytów.

Jeśli mamy do czynienia z tapetami o pasowaniu wzoru prostym lub przesuniętym wówczas potrzebna będzie większa ilość rolek. Najlepiej o pomoc w obliczeniu ilości potrzebnych rolek poprosić sprzedawcę lub zapewnić sobie prawo zwrotu rolek, które nam pozostaną i zakupić ich po prostu więcej.

 

III. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie

Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby numer partii produkcyjnej, umieszczony na etykietach, był taki sam na wszystkich rolkach. To z jednej strony zagwarantuje nam taki sam kolor na wszystkich rolkach a z drugiej strony  pomoże uniknąć problemów przy składaniu ewentualnych reklamacji. 

 

IV. Jaki klej kupić

Rodzaj kleju musi być odpowiedni dla zakupionej tapety. Jeśli mamy problem z wyborem najlepiej zapytać sprzedawcy lub zastosować się do jego sugestii odnośnie właściwego rodzaju kleju.

  

IV. Narzędzia pomocne przy tapetowaniu

Przed rozpoczęciem tapetowania dobrze jest zaopatrzyć się w pokazane na Rys.1 narzędzia. Oczywiście nie musimy posiadać wszystkich tych narzędzi, np. stołu do tapetowania, ale ich posiadanie znacznie ułatwi pracę.

 

                                                 Rys.1

V. Przygotowanie ścian

1. Przed przystąpieniem do prac należy przygotować ściany (i/lub sufit) tak, żeby były gładkie, suche, czyste, trwałe i lekko chłonne.

2. Należy ze ścian usunąć stare tapety, jeśli takie są. Te na podłożu flizelinowym można łatwo usunąć w całości ze ścian po prostu odrywając je „na sucho" natomiast te na podłożu papierowym wymagają namoczenia ich wodą (ew. z dodatkiem środka do usuwania tapet) i usunięcia przy pomocy szpachelki.

3. Jeśli na powierzchni ścian występują nierówności i ubytki to trzeba je wyrównać używając do tego  masy szpachlowej a następnie powierzchnię ścian wygładzić, np. cienkim papierem ściernym, oraz odkurzyć.

4. Żeby wzmocnić ściany i zapewnić ich jednakową chłonność (wsiąkanie kleju do ściany należy  ściany zagruntować klejem przygotowanym w sposób podany na jego opakowaniu.

5. Jeżeli będziemy przyklejać tapety o podłożu flizelinowym, które mają jasne kolory to należy zadbać żeby przygotowywana ściana posiadała również jasny, jednolity kolor. Pozwoli to nam uniknąć prześwitywania kolorów ze ściany przez tapetę. Taki jednolity, jasny kolor ściany można uzyskać przez pomalowanie jej farbą emulsyjną.

6. Zanim przystąpimy do prac dobrze jest usunąć obudowy wyłączników i gniazdek elektrycznych (Rys.2). Należy przy tym pamiętać o wcześniejszym wyłączeniu ich zasilania elektrycznego. Jeśli jest możliwe to wskazane jest także usunięcie listew przypodłogowych oraz, w miarę możliwości, zdjęcie zamontowanych na ścianach grzejników centralnego ogrzewania.

 

                                  Rys. 2

VI. Przygotowanie tapety

Do cięcia i smarowania klejem tapet najlepiej użyć specjalnego stołu pokazanego na Rys. 1.

1. Do zmierzonej wysokości pomieszczenia dodać 5 cm i odciąć z rolki pierwszy pas tapety (bryt) o takiej długości.

2. Przy tapetach, które wymagają pasowania wzoru sąsiadujące pasy muszą być do siebie dopasowane. Należy o tym pamiętać przycinając kolejne bryty. Żeby uniknąć błędów można w takim przypadku przycinać brytu kolejno, w miarę postępu tapetowania.

Uwaga: pkt 3-5 dotyczą tapet papierowych i o podłożu papierowym

3. Przygotowany wcześniej,  zgodnie z instrukcją na jego opakowaniu, klej należy nanieść na spodnią warstwę przygotowanego brytu. Klej najlepiej nanieść pędzlem i rozprowadzić go równomiernie od środka brytu w kierunku jego brzegów. Szczególnie ważne jest dokładne naniesienie kleju na brzegi brytu (Rys.3)

 

                                     Rys. 3

4. Po naniesieniu kleju należy tapetę złożyć klejem do środka w taki sposób jak pokazano to naRys.4. Nie zaginać mocno brytu w miejscu złożenia i pozostawić go do namoknięcia. Czas namakania powinien być podany w instrukcji umieszczonej na etykiecie tapety. Jeśli nie został tam umieszczony, to możemy  przyjąć czas namakania 3 min.

 

                                        Rys. 4

5. Zwrócić uwagę aby czas namakania kolejnych brytów był taki sam.

VII. Tapetowanie ścian

1. W tapetowanym pomieszczeniu nie może panować zbyt wysoka temperatura. Pomieszczenie nie może także być intensywnie wietrzone, dlatego, że jeśli tapeta papierowa, lub o podłożu papierowym, schnie zbyt szybko na ścianie to może się skurczyć i pojawią się przerwy między brytami. Trzeba więc zmniejszyć, lub całkiem wyłączyć ogrzewanie natomiast okna i drzwi pozostawić zamknięte.

2. Tapetowanie należy zawsze zaczynać od źródła światła, a więc od tych narożników ścian gdzie stykają się one ze ścianą okienną, natomiast kończyć w miejscu najmniej widocznym - najczęściej za drzwiami wejściowymi do pomieszczenie.

3. Zanim przykleimy pierwszy bryt dobrze jest, używając pionu, narysować na tapetowanej ścianie pionową linię w odległości 50 cm od rogu pomieszczenia gdzie styka się ona ze ścianą okienną (Rys. 5). Pierwszy bryt przykleimy wzdłuż tej linii. Z drugiej strony bryt będzie zachodził ok 3 cm na ścianę okienną.

 

                                       Rys. 5

4. Tapetę kładziemy z lekkim naddatkiem, tak żeby zachodziła trochę na sufit. Robimy to aby wyrównać ewentualne różnice w wysokości pomieszczenia. Jeżeli jesteśmy pewni, że wysokość pomieszczenia jest taka sama w każdym miejscu pomieszczenia lub będziemy pod sufitem kłaść  listwę dekoracyjną to możemy zrezygnować z naddatku na sufit.

5a.Tapety papierowe i na podłożu papierowym:                                                                              
Zanim przykleimy namoczony wcześniej bryt należy rozłożyć jego jedną połowę i przykleić do ściany zaczynając od góry pomieszczenia (Rys. 6). Przyłożony do ściany bryt  wygładzić szczotką od środka w kierunku brzegów. Następnie rozłożyć drugą połowę brytu i przykleić ją do samego dołu. W ten sam sposób kładziemy kolejne bryty klejąc je „na styk" do poprzednich i pamiętając o dopasowaniu wzoru, jeśli jest to wymagane.

 

                                      Rys. 6

5b. Tapety na podłożu flizelinowym:
Posmarować przygotowanym wcześniej klejem ścianę i przykładać  kolejno przycięte wcześniej bryty. Każdy przyłożony bryt
wygładzić  szczotką od jego środka w kierunku brzegów.  Kolejne bryty kleimy „na styk" do  poprzednich pamiętając o dopasowaniu wzoru, jeśli jest to wymagane.

6. Sąsiadujące bryty w miejscach ich styku docisnąć gumowym wałkiem (Rys.7) tak, żeby połączenia były jak najmniej widoczne. Wytłaczane tapety papierowe należy w miejscach ich styku jedynie ostrożnie  dociskać czystą ściereczką.

 

                               Rys. 7

7. Jeśli wystąpi nadmiar kleju w miejscach styku to należy zebrać go delikatnie wilgotną gąbką lub ściereczką.

8. W miejscach gdzie przechodzimy z jednej ściany na drugą należy wypuścić na drugą ścianę jedynie ok. 2-3 cm tapety. Następny bryt, na drugiej ścianie, należy kłaść od samego rogu pomieszczenia, nakładając go na wypuszczoną części tapety z sąsiedniej ściany.

9. Jeśli wystąpią naddatki tapety na suficie i przy podłodze to trzeba obciąć je nożyczkami, po zaznaczonej wcześniej linii, wzdłuż krawędzi ściany i sufitu (Rys.8 i 9).

 

                                    Rys. 8

 

                                     Rys. 9

10. W tych miejscach gdzie znajdują się zakryte tapetą gniazdka i wyłączniki oświetlenia należy naciąć nożyczkami niewielki krzyż a następnie wyciąć otwór (rys.10) i założyć obudowy.

 

                                       Rys. 10

Należy koniecznie pamiętać, żeby w tym czasie zasilanie elektryczne gniazdek i wyłączników pozostawało wyłączone.

 VIII. Tapetowanie narożników

Do łatwego i efektownego wykończenia naroży ścian przy drzwiach i oknach można użyć   pokazanych na Rys. 11 i 12 narożników plastikowych. O ich dostępność można zapytać w Hurtowni POLAMI pod adresem hurtownia@polami.pl

 

                                             Rys. 11

 

                                              Rys. 12

IX. Informacja ogólna

Powyższy opis ma jedynie charakter informacyjny. Szczegółowe zasady stosowania poszczególnych produktów określa ich instrukcja użytkowania

Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za szkody wynikające z wadliwego montażu lub wykorzystania produktów niezgodnego z instrukcją użytkowania.